مطالب مفید مرتبط با لوازم خانگی

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی بوش

راهنمای استفاده از لباسشویی بوش

برنامه های شستشوی دستگاه عبارتند از :

1-شستشوی لباسهای پنبه ای  ( Cottons ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 60 درجه سانتیگراد و دور موتور را 1400 دور در دقیقه و زمان را نیز دو ساعت و بیست دقیقه تنظیم میکند و برنامه مناسبی جهت شستشوی لباسهای پنبه ای، کتان و لباسهایی که در برابر گرما مقاوم بوده، میباشد.

2-شستشوی ضد چروک برای اتو کشی آسان ( Easy Care ) : در این برنامه دستگاه آب را در دمای 40 درجه سانتیگراد و دور موتور 1200 دور در دقیقه و زمان را نیز یک ساعت و پنجاه و یک دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهایی که از جنس الیاف مصنوعی میباشد و همچنین لباسهای روزانه کاربرد دارد.

3-شستشوی لباسهای مخلوط ( Quick/Mix ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 40 درجه سانتیگراد و دور موتور را 1400 دور در دقیقه و زمان را نیز یک ساعت و سه دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهای مخلوط از آن استفاده میشود، البته لازم به ذکر است  در صورتی که شما پس از انتخاب این برنامه دستگاه را در حالت Speed Perfect  قرار دهید، برنامه از حالت Mix   به Quick  تغییر یافته و زمان نیز حدود سی دقیقه میشود.

برنامه Quick معمولا برای لباسهای نسبتا کثیف استفاده میشود.

4-شستشوی لباسهای ابریشمی، حریر و ظریف ( Delicates/silk ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 30 درجه سانتیگراد و دور موتور را 600 دور در دقیقه و زمان را نیز چهل و سه دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهای حریر و ظریف از این برنامه استفاده میشود.

5-شستشوی لباسهای پشمی و نخی  (  Wool) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 30 درجه سانتیگراد و دور موتور را 800 دور در دقیقه و زمان را نیز چهل دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهای پشمی و کاموایی و نخی مناسب میباشد.

6-شستشوی لباسهای مخمل و حجیم ( Duvet Program ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 40 درجه سانتیگراد و دور موتور را 1000 دور در دقیقه و زمان را نیز یک ساعت و بیست و دو دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی حوله، لباسهای مخمل و به طور کل لباسهایی که پس از آبکشی بسیار حجیم میشوند استفاده میشود.

7-شستشوی اضافی با برنامه دلخواه ( Additional Programs ) : شستشوی اضافی سر فصلی از یکسری از انواع مختلف برنامه های شستشو میباشد و به دلیل اینکه در منوی اصلی امکان قراردادن همه این برنامه ها وجود نداشته، به صورت تفکیکی در این سرفصل گنجانده شده و قابل دسترسی میباشد و شامل شستشوی لباسهای تیره یا Dark Wash، تی شرت و بلوز یا T-shirts، پرده و کرکره یا Curtian، آبکشی یا Rinse، خشک کن یا Spin و تخلیه یا Drain میباشد.

8-شستشو و جرم گیری خودکار دیگ ( Drum Clean ) : رسوبات مواد شوینده، آب و لباسها بر روی قسمتهای داخلی دیگ، لوله های خروجی آب، المنت، کاسه نمد و… که قابل مشاهده نمیباشد تاثیر گذاشته و باعث فرسایش و کوتاه شدن عمر مفید ماشین لباسشویی میشود.

برای رفع این مشکل، بعد از روشن شدن چراغ این برنامه، قرص یا پودر جرم گیر را درون ماشین لباسشویی میریزید.

آب در دمای 90 درجه سانتیگراد، دور موتور 1200 دور در دقیقه  و مدت زمان شستشوی یک ساعت و ده دقیقه به صورت خودکار تنظیم شده و باعث رسوب زدایی ماشین لباسشویی میشود.

 • البته لازم به ذکر است در هنگام استفاده از این برنامه، نباید هیچ گونه لباسی در ماشین لباسشویی  باشد.

9-شستشوی سریع 15 دقیقه ای ( Super 15 ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 30 درجه سانتیگراد و دور موتور را 800 دور در دقیقه و زمان را نیز پانزده دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهایی که یکبار پوشیده شده و بوی عرق و یا ادکلن میدهند و یا لباسهایی که کثیفی کمی      دارند، استفاده میشود.

10-شستشوی ضد حساسیت ( Allergy Plus ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 60 درجه سانتیگراد و دور موتور را 1200 دور در دقیقه و زمان را نیز دو ساعت و بیست و پنج دقیقه تنظیم میکند و برای شستشوی لباسهای زیر، بیمار و نوزاد بسیار مناسب است.

11-شستشوی لباسهای ورزشی ( Sports Wear ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 30 درجه سانتیگراد و دور موتور را 800 دور در دقیقه و زمان را نیز چهل و هفت دقیقه تنظیم میکند و جهت شستشوی کیف، کفش و سایر لباسهای ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد.

12-شستشوی شبانه ( Night Wash ) : در این برنامه دستگاه، آب را در دمای 40 درجه سانتیگراد و دور موتور را 600 دور در دقیقه و زمان را نیز یک ساعت و ده دقیقه تنظیم میکند و با کمترین میزان مصرف انرژِی و صدا شروع به کار میکند.

13-شستشوی خودکار ( Automatic ) : در این برنامه نمایشگر دستگاه زمان یک ساعت و ده دقیقه را نشان میدهد ولی پس از شروع به کار، حسگرهای آب فعال شده و میزان دما و دور موتور به صورت خودکار تنظیم میشود و در صورتی که لباسها زودتر و یا دیرتر شسته شود، زمان شستشو نیز افزایش و کاهش می یابد.

14-شستشوی خودکار لباسهای ظریف و آسان ( Automatic Soft ) : این برنامه برای شستشوی لباسهای ظریف استفاده میشود و نمایشگر دستگاه زمان پنجاه و نه دقیقه را نشان میدهد ولی پس از شروع به کار، حسگرهای آب فعال شده و میزان دما و دور موتور به صورت خودکار تنظیم میشود و در صورتی که لباسها زودتر و یا دیرتر شسته شود، زمان شستشو نیز افزایش و کاهش می یابد.

 • لازم به ذکر میباشد که در کلیه برنامه های ذکر شده میتوان دور موتور و دمای آب را در بازه تعیین شده افزایش و یا کاهش داد.

ویژگی و امکانات دیگر دستگاه عبارتند از :

1-سیستم I-DOS : مخزن مایع شستشوی ماشین های لباسشویی های I-DOS  ظرفیت 1300 میلی لیتر و مخزن مایع نرم کننده 500 میلی لیتر ظرفیت دارد، سیستم I-DOS مقدار مصرفی مورد نیاز مواد شوینده را به صورت خودکار اندازه گیری و مصرف میکند.

در صورت اتمام مواد شوینده بر روی مخزن مواد شوینده ماشین لباسشویی دو چراغ مجزا که یکی مربوط به مایع شستشو و دیگری مربوط به مایع نرم کننده است، وجود دارد که روشن شده و به شما اخطار میدهد.

حسگرهای مخصوص مقدار، نوع پارچه و میزان آلودگی لباس های موجود در ماشین لباسشویی را تشخیص داده و به میزان مورد نیاز مواد شوینده را مصرف میکند.

این مزیت باعث میشود که به همان میزان در مصرف آب و انرژِی و زمان صرفه جویی شود، صرفه جویی در میزان مصرف آب سالانه به طور میانگین 7.062  لیتر میباشد.

2-برنامه بهینه زمان ( Speed Perfect ) : بعضی اوقات شما این نیاز را دارید که به سرعت لباسهایتان را بشویید، در این صورت پس از انتخاب برنامه مورد نظرتان، این دکمه را لمس کرده و زمان شستشو کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که میزان مصرف انرژی و آب پس از استفاده از این برنامه به میزان چشمگیری افزایش می یابد.

 • برنامه شستشوی لباسهای پنبه ای ( Cottons ) از 2:20 دقیقه به 1:06 دقیقه،
 • برنامه شستشوی ضد چروک برای اتو کشی آسان ( Easy Care ) از 1:51 دقیقه به 51 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای مخلوط ( Quick/Mix ) از 1:03 دقیقه به 45 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای ابریشمی، حریر و ظریف ( Delicates/Silk ) از 43 دقیقه به 38 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای پشمی و نخی ( Wool ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی لباسهای مخمل و حجیم ( Duvet Program ) از 1:22 دقیقه به 1:17 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای تیره و مشکی ( Dark Wash ) از 1:07 دقیقه به 1:02 دقیقه،
 • برنامه شستشوی تی شرت و بلوز ( T-shirts ) از 1:05 دقیقه به 1 ساعت،
 • برنامه شستشوی پرده و کرکره ( Curtian ) از 1:24 دقیقه به 1:19 دقیقه،
 • برنامه های آبکشی، خشک کن و تخلیه بدون تغییر،
 • برنامه شستشو و جرم گیری اتوماتیک دیگ ( Drum Clean ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی سریع 15 دقیقه ای ( Super 15 ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی ضد حساسیت ( Allergy Plus ) از 2:25 دقیقه به 1:50 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای ورزشی ( Sports Wear ) از 47 دقیقه به 42 دقیقه و
 • برنامه شستشوی شبانه ( Night Wash ) از 1:10 دقیقه به 54 دقیقه کاهش می یابد.
 • 3-برنامه بهینه مصرف انرژی ( Eco Perfect ) : این برنامه در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد که زمان برای شما اولویتی نداشته باشد و موجب میشود، میزان مصرف آب و انرژی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.
 • برنامه شستشوی لباسهای پنبه ای ( Cottons ) از 2:20 دقیقه به 4:35 دقیقه،
 • برنامه شستشوی ضد چروک برای اتو کشی آسان ( Easy Care ) از 1:51 دقیقه به 2:07 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای مخلوط ( Quick/Mix ) از 1:03 دقیقه به 1:19 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای ابریشمی، حریر و ظریف ( Delicates/Silk ) از 43 دقیقه به 48 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای پشمی و نخی ( Wool ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی لباسهای مخمل و حجیم ( Duvet Program ) از 1:22 دقیقه به 1:27 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای تیره و مشکی ( Dark Wash ) از 1:07 دقیقه به 1:12 دقیقه،
 • برنامه شستشوی تی شرت و بلوز ( T-shirts ) از 1:05 دقیقه به 1:10 دقیقه،
 • برنامه شستشوی پرده و کرکره ( Curtian ) از 1:24 دقیقه به 1:29 دقیقه،
 • برنامه های آبکشی، خشک کن و تخلیه بدون تغییر،
 • برنامه شستشو و جرم گیری اتوماتیک دیگ ( Drum Clean ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی سریع 15 دقیقه ای ( Super 15 ) بدون تغییر،
 • برنامه شستشوی ضد حساسیت ( Allergy Plus ) از 2:25 دقیقه به 2:40 دقیقه،
 • برنامه شستشوی لباسهای ورزشی ( Sports Wear ) از 47 دقیقه به 52 دقیقه و
 • برنامه شستشوی شبانه ( Night Wash ) از 1:10 دقیقه به 1:28 دقیقه افزایش پیدا کند.

4-درجه ( Temperature ) : همانطور که قبلا ذکر شد، میتوان در کلیه ی  برنامه های شستشو،  درجه ی آب را غیر از حالت تعیین شده در پیش فرض تغییر داد و با دمای موردنظر لباسهایتان را بشویید.

در این مدل لباسشویی حتی میتوان از آب سرد برای شستشوی لباسها استفاده نمود.

5-سرعت دور موتور ( Spin Speed ) : همانطور که قبلا ذکر شد، میتوان در کلیه برنامه های شستشو، دور موتور را غیر از حالت تعیین شده در پیش فرض تغییر داد و با دور موتور موردنظر لباسهایتان را بشویید.

هر چه دور موتور بیشتر باشد میزان رطوبت لباسها کمتر بوده ولی در عوض  دارای چروک بیشتری میباشد و برعکس.

6-قفل کودک ( Child Lock ) : با لمس کردن و نگه داشتن همزمان دکمه های Temperature  و Spin Speed به مدت سه ثانیه، صفحه کلید ماشین لباسشویی قفل شده و دیگران نگران متوقف شدن یا تغییر برنامه دستگاه هنگام کار توسط فرزند دلبند و کمی کنجکاو خود نخواهید بود.

7-شستشوی تاخیری ( finished in ) : این برنامه از یک تا بیست و چهار ساعت تنظیم شده و شما پس از انتخاب برنامه شستشوی مورد نظر و سپس تعیین زمان کار پایان دستگاه، میتوانید در زمان دلخواه لباسهای خود را شسته شده از ماشین لباسشویی خارج کنید.

8-گزینه ( Options ) : گزینه های موجود در این فهرست شامل موارد ذیل میباشد :

 • الف : شستشوی اولیه برای خیس کردن لباسها ( Prewash ) : گاهی اوقات لباسهای شما خیلی کثیف میباشد و شما قصد دارید بیشتر شسته شوند، این برنامه نیاز شما را برآورده میکند و عملکرد آن به این گونه است که یکبار لباسهایتان را با استفاده از مواد شوینده میشوید و پس از آبکشی، مجددا از مواد شوینده استفاده کرده و مراحل شستشو را تا پایان ادامه میدهد.
 • ب : سیستم ضد لک اتوماتیک ( Stains ) : 16 نوع لک مختلف را با مشخص نمودن نوع لک و  نوع پارچه و لباس، با این برنامه میتوان از بین برد و شامل موارد زیر میباشد :

غذای کودک ( Baby Food ) – خون ( Blood ) – شکلات ( Chocolate ) – قهوه ( Coffee ) –  لوازم آرایشی ( Cosmetics ) – جورابهای کثیف (Dirty – Socks  ) – تخم مرغ ( Egg ) – سبزه و چمن ( Grass ) – انواع روغن ( Grease + Oil ) – مرکبات ( Orange ) – شراب قرمز ( Red Wine ) – شن و ماسه و خاک ( Soil – Sand ) – توت فرنگی ( Strawberry ) – عرق بدن ( Sweat ) – چای ( Tea ) – گوجه فرنگی ( Tomatoes )

 • پ : شستشو با صدای کم ( Silent Wash ) : این برنامه با کاهش دور موتور، باعث کم شدن  صدای تولید شده توسط ماشین لباسشویی در هنگام خشک کردن لباسها میشود.
 • ت : متوقف کردن زمان آبکشی تا انتخاب کاربر ( Rinse Hold ) : گاهی اوقات شما میخواهید لباس یا پرده یا پارچه خشک نشود و به اصلاح خیس از ماشین لباسشویی خارج کنید، این برنامه  این امکان را به شما میدهد.
 • ث : آبگیری اضافه ( Water Plus ) : ماشین لباسشویی به واسطه حسگر تشخیص وزن خود، آبگیری میکند، هنگامی که شما میخواهید مقدار آب بیشتری وارد دیگ شود، با فعال کردن این برنامه میتوانید حجم بیشتری از آب را وارد دیگ ماشین لباسشویی کنید.
 • ج : آبکشی اضافه (   ( Rinse Plus: بعد از پایان مرحله شستشو ماشین لباسشویی به صورت خودکار دوبار لباسهایتان را آبکشی میکند، با استفاده از این برنامه یک یا دو یا سه بار بیشتر میتوانید عمل آبکشی را انجام دهید.
 • چ : اتو کشی آسان ( Easy Iron ) : این برنامه به صورت خودکار دور موتور را کاهش میدهد و همچنین حرکت دیگ را آهسته تر و حجم آب ورودی را بیشتر کرده و موجب میشود لباسها کمتر چروک شود.

9-تنظیمات پایه ( Basic Settings ) : با لمس کردن و نگه داشتن همزمان دکمه های Options و Finished in به مدت سه ثانیه، وارد این فهرست میشوید و شامل گزینه های زیر میباشد :

 • الف : میزان صدای هشدار دهنده پایان کار دستگاه ( End Signal ) : میتوان صدای بوق هشدار دهنده پایان کار دستگاه را در این قسمت تغییر داد و این تغییرات شامل بدون صدا ( Off )، صدای آرام ( Quiet )، متوسط ( Medium )، بلند ( Loud ) و خیلی بلند ( Very Loud ) میباشد.
 • ب : هشداردهنده شستشو و جرم گیری خودکار دیگ ( Buton Clean Advice ) : هنگامی که ماشین لباسشویی نیاز به جرم گیری داشته باشد، چراغ برنامه Drum Clean به صورت خودکار روشن شده و به شما اخطار میدهد، دراین قسمت میتوانید با انتخاب گزینه خاموش کردن ( Off ) مانع از اخطار دادن دستگاه شوید.
 • پ : میزان صدای دکمه های ماشین لباسشویی ( Buton Signal ) : میتوان صدای بوق دکمه های دستگاه را در این قسمت تغییر داد و این تغییرات شامل بدون صدا ( Off )، صدای آرام ( Quiet )، متوسط ( Medium )، بلند ( Loud ) و خیلی بلند ( Very Loud ) میباشد.
 • ت : خاموش شدن خودکار پس از پایان کار دستگاه ( Auto Power off ) : ماشین لباسشویی پس از پایان کار شروع به بوق زدن کرده و به شما هشدار میدهد تا دستگاه را خاموش کرده و لباسهایتان را خارج نمایید.

با استفاده از این برنامه از بین گزینه های 15، 30، 60 دقیقه و همچنین نزدن بوق ( never ) میتوانید یکی را انتخاب نمایید.

 • ث : زبان ( Language ) : به غیر از زبان اصلی دستگاه که انگلیسی میباشد، ده زبان دیگر نیز ( متاسفانه زبان فارسی در بین زبانهای موجود میباشد ) در بین زبانهای موجود در تنظیمات میباشد و شما میتوانید از بین آنها یکی را انتخاب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *