مطالب مفید مرتبط با لوازم خانگی

bpa چیست؟

BPA چیست؟

BPA چیست؟

(BPA Bisphenol A) یا بیسفنول ای چیست؟

BPA چیست؟ BPA یک ماده شیمیایی صنعتی میباشد که برای ساختن انواع مواد پلاستیکی و رزین ها (ترکیبی طبیعی یا مصنوعی وبسیار چسبناک میباشد که تحت شرایطی خاص بسیار سفت میشود)، مورد استفاده قرار میگیرد.

این ماده در پلاستیک پلی کربنات و رزین های اپوکسی نیز وجود دارد.

BPA در بعضی از ظروف پلاستیکی مخصوص نگهداری مواد غذایی و همچنین بطریهای که نوشیدنی ها را در آن ذخیره میکنند وجود دارد، رزین های اپوکسی در قوطی های فلزی نیز وجود دارد.

برخی از تحقیقات نشان داده که BPA موجود در بطری ها وقوطی ها به مواد غذایی یا نوشیدنی های موجود در آنها نفوذ کرده وموجب بروز بیماریهای خطرناکی از جمله فشار خون و سرطان و… میشود.

برای جلوگیری از نفوذ BPA به مواد غذایی و نوشیدنیها میتوان آنها را در ظروف شیشه ای یا ظروف فولادی ضد زنگ نگهداری کرد.

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد آمریکا این موضوع را دریافتند که مقدار BPA موجود در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته از نوشیدنیهای موجود در بطریهای حاوی BPA مصرف کرده اند به میزان 70% نسبت به قبل از مصرف آنها افزایش یافته است.

بطری ها و شیشه های ساخته شده که حاوی  BPA هستند، این موادشیمیایی را داخل محتوای درون بطری آزاد میکند و این موضوع برای کودکانی که از نوشیدنی های درون بطری و یا شیشه های بعضی از شیرها استفاده میکنند خطرآفرین است.

(کارین ب.میشلز)  استادیار دانشکده بهداشتی دانشگاه هاروارد آمریکا میگوید: وجود این ماده شیمیایی برای مصارفی که کودکان از آنها استفاده میکنند و BPA  در آن ماده  نفوذ پیدا کرده باشد  باعث میشود که اختلال در غدد درون ریز کودکان به وجود آید که این غدد فوق العاده آسیب پذیر هستند.

ماده شیمیایی که با خوردن مواد غذایی در ظروف پلاستیکی یا نوشیدنی هایی که در بطری هستند و BPA در آنها نفوذ کرده است مدت زیادی در بدن باقی میماند و زمان طولانی لازم است تا این ماده از بدن دفع شود.

بیسفنول ای برای نخستین بار در سال 1891 شناخته شد و از آن در مصارف زیادی از جمله کمپوزیت های پر کننده ی دندان، لنزهای چشمی، ابزار پزشکی مورد استفاده قرار گرفت.

ماده ی BPA از تغلیظ استون به وجود می آید به همین دلیل این ماده خاصیت اسیدی نیز دارد.

نگاهی به محصولات بوش که عاری از BPA هستند.  محصولات

[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *